Порушення роботодавцем процедури звільнення і відновлення на робочому місці

З 01 листопада 2010р. по 11 березня 2011р. я працював за договором у ТОВ "" (м. Москва). 11 березня 2011р. усно я був звільнений з посади нач. лабораторії неруйнівного контролю (ультразвукова дефектоскопія) з формулюванням "За відмову від роботи" без виплати зар. плати за березень-2011р. (50000 руб /міс) та за відпрацьований час у квітні-2011р.
Суть справи:
Я займався атестацією лабораторії неруйнівного контролю (далі - ЛНК). Без цієї атестації ми не мали права займатися виконанням робіт з ультразвукової дефектоскопії-це просто незаконно. Цим і пояснюється моя відмова від виконання незаконного рапоряженія ген. директора ТОВ "АйронСнаба" Строкіна Сергія Олександровича.
Коли я спробував уточнити питання можливості отримання зарплати у гл. бухгалтера ТОВ «АйронСнаба» Кекеевой Л.юбові Хечеевни, вона заявила, що я в ТОВ «АйронСнаб» не числюся і всі питання по неодержаної зарплати - ген. дир. Строкін Сергій Олександрович
Як мені відновитися на роботі, отримати зар. плату за березень-2011р. і квітень-2011р.? Чи можу я претендувати на моральну компенсацію?

Відповідь юриста:

Здравствуйте. 1. Законодавець вказує, що у випадках, коли роботодавець затримує виплату заробітної плати на термін більше п'ятнадцяти днів працівник має право, сповістивши свого роботодавця в письмовій формі, припинити роботу на час до виплати затриманої зарплати.
2. Стаття 392 Трудового кодексу Російської Федерації передбачає, що працівник має право звернутися до суду за дозволом індивідуального трудового спору протягом трьох місяців з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, а у спорах про звільнення - протягом одного місяця з дня вручення йому копії наказу про звільнення або з дня видачі трудової книжки.
3. Ви вправі, крім зароблених грошей, вимагати і відновлення на робочому місці, шляхом направлення позовної заяви до районного суду. Пам'ятайте, що всі витрати на юриста згодом будуть стягнуті з роботодавця і справи по трудових спорах не обкладаються державним митом.

 

Додаткові матеріали:

  • Порядок захисту прав звільненого співробітника при невиплаченої компенсації
  • Стягнення заробітної плати та компенсацій працівниками при звільненні
  • Як добитися від роботодавця виплати затриманої заробітної плати
  • Роботодавець не розрахував працівника за відпрацьований час
  • Захист трудових прав вагітної співробітниці в судовому порядку

  • Постав своє питання прямо зараз та отримай відповідь юриста по телефону Безкоштовно!

    Ваше ім'я *
    Телефон *


    Ваш регіон *


    Ваше питання *


    24 години онлайн. Постав своє питання прямо зараз Безкоштовно!

    Центр Правової Допомоги © 24Laws.com.ua

     

    Харків, Київ, Дніпропетровськ