Відшкодування матеріального збитку
В ході трудових відносин виникає ризик заподіяння матеріальної шкоди працівником майну підприємства (роботодавця). У той же час, існує ризик нанесення шкоди життю і здоров'ю працівника. Трудове законодавство на кожну зі сторін трудових відносин накладає обов'язок відшкодувати заподіяну матеріальну шкоду.
Згідно ТК РФ, працівник звільняється від відшкодування, якщо матеріальний збиток майну підприємства стався в слідстві:
- Дії обставин непереборної сили;
- Нормального господарського ризику (як правило, в період випробування і налагодження нового обладнання, впровадження нових технологій);
- Необхідної самооборони або крайньої необхідності (наприклад, усунення небезпеки пожежі);
- Неприйняття роботодавцем належних заходів для забезпечення збереження майна.
В залежності від видів робіт, категорій працівників і інших обставин трудовим законодавством передбачається повна, часткова і колективна матеріальна відповідальність.
Відшкодування матеріального збитку може здійснюватися добровільно. У цьому випадку працівник подає заяву про відшкодування та з його заробітної плати утримуються суми відповідно до ТК РФ. При відсутності доброї волі з боку працівника, відшкодування збитку стягується на підставі наказу. При цьому припинення трудових відносин після заподіяння шкоди не служить підставою припинення відповідальності. На жаль, найбільш поширеним є судовий порядок відшкодування заподіяної шкоди.
Фахівці нашого юридичного центру забезпечують збір документальних підтверджень, доведеність факту збитків та вини заподіювача, визначення обсягів збитків, розрахунок і обгрунтування суми компенсації, якщо відшкодування здійснюється в грошовому вираженні. Наші адвокати забезпечать захист вашого права, ефективно використовуючи всі законні засоби і можливості.
Додаткові матеріали:
Позовна заява про відшкодування шкодиСтягнення шкодиЗаява про відшкодування збиткуМатеріальна відповідальність працівникаМатеріальний збиток